Wyszukane przez
Month: grudzień 2019

ULICA 3 MAJA w Ciechanowie, cz. 3

ULICA 3 MAJA w Ciechanowie, cz. 3

Artykuł uzupełniony w styczniu 2021 r. Strona północno-zachodnia Początek prawej strony ulicy 3 Maja to trójkątny plac, od północy graniczący z ul. Grodzką, od zachodu z zabudowaniami gospodarczymi należącymi do plebanii kościoła farnego i dalej z ogrodem plebańskim, usytuowanymi nieco wyżej i schodzący klinem do pochyłości wzgórza farnego, po którym wznosi się ścieżka prowadząca do kościoła. 3 Maja 2 Pierwsza, trójkątna działka na rogu ulicy dawnej Mławskiej i obecnej Grodzkiej, w połowie XIX w. nosiła nr 186 i należała do…

Czytaj więcej Czytaj więcej

ULICA 3 MAJA w Ciechanowie, cz. 2

ULICA 3 MAJA w Ciechanowie, cz. 2

Artykuł uzupełniony w styczniu 2021 r. Tuż za obiektem Banku Spółdzielczego ulica 3 Maja skręca na zachód, otaczając półkolem wzgórze farne, a wprost na południe odchodzi ulica Augustiańska, przecięta po kilkudziesięciu metrach ulicą Orylską, wpadającą w ulicę 3 Maja. Utworzony przez te ulice trójkątny skwer, był niewątpliwie w czasach średniowiecza pierwszym ciechanowskim placem targowym – centrum osady. Nie wiadomo, jakim przemianom ulegał na przestrzeni wieków. Pierwszymi dokumentami, który ten teren nam przybliżają jest wspomniane opracowanie Joachima Łuszczewskiego z 1851 r….

Czytaj więcej Czytaj więcej

ULICA 3 MAJA w Ciechanowie, cz. 1

ULICA 3 MAJA w Ciechanowie, cz. 1

Artykuł uzupełniony w styczniu 2021 r. Położenie i nazwy Ulica 3 Maja biegnie od placu Kościuszki – od jego południowo-zachodniego narożnika – najpierw w dół w kierunku południowym, następnie okrążając łagodnie wzgórze farne, kieruje się na zachód i kończy Mostem 3 Maja na rzece Łydyni. Jeszcze do początków XIX w. był to Trakt Gdański lub Trakt do Gdańska. To ostatnie określenie widnieje na planie Ciechanowa z 1811 r. (1) [plan zob. Plac Kościuszki cz.1, w: http://ciechanowskienotatki.pl/plac-kosciuszki-1/]. Plan sporządzony w 1816…

Czytaj więcej Czytaj więcej

SCHODNICA – śladami Antoniny Donimirskiej w Zakopanem

SCHODNICA – śladami Antoniny Donimirskiej w Zakopanem

Schodnica to zakopiańska willa położona na zboczu Gubałówki przy ulicy Ubocz 1. W 2014 roku znalazła się wśród 41 obiektów, opracowanego przez Muzeum Tatrzańskie, Szlaku Stylu Zakopiańskiego. Drewniana, na solidnej kamiennej podmurówce, reprezentuje wczesny styl zakopiański. Zaprojektował ją w 1894 r. i w ciągu najbliższych trzech lat wybudował dla swojej rodziny znany architekt krakowski Tadeusz Stryjeński. Ukończenie budowy w 1897 r. potwierdzała data wyryta u podstawy wykuszu, obecnie przeniesiona do wnętrza. Położenie Schodnicy jest niezwykłe. Postawiona została na dużej działce,…

Czytaj więcej Czytaj więcej

Antonina DONIMIRSKA, 1 v. Działowska i jej rodzina

Antonina DONIMIRSKA, 1 v. Działowska i jej rodzina

Antonina Maria Franciszka Donimirska była najmłodszym dzieckiem Antoniego i Wandy Cyprysińskich. Urodziła się 31 października 1884 r. w Szulmierzu. Zapewne, tak jak i jej bracia: Kazimierz, August i Włodzimierz, początkową wiedzę zdobywała w domu pod okiem guwernantek. Nie wiadomo, czy uczyła się później poza domem. Wydaje się, że spośród rodzeństwa, to ona osiągnęła najwyższą pozycję społeczną. 28 czerwca 1905 r. wyszła za mąż za Zygmunta Pawła Apolinarego Działowskiego z Działowa w parafii Sarnowo, syna Marii z domu Mittelstaedt i Eustachego,…

Czytaj więcej Czytaj więcej

HISTORIA GMINY REGIMIN

HISTORIA GMINY REGIMIN

Moje zainteresowania regionalne przez wiele lat skupiały się na gminie Regimin. Ich owocem  były trzy publikacje książkowe: „Szulmierz i okolice”, „Cyprysińscy na Mazowszu” i „Historia gminy Regimin”. Ta ostatnia wchłonęła niejako tę pierwszą, już zresztą wyczerpaną. Dla zainteresowanych mazowiecką tematyką regionalną fragment przedmowy „Historii gminy Regimin”: „Przedmiotem moich zainteresowań stała się historia gminy Regimin w jej obecnych granicach, doprowadzona do pierwszych lat po II wojnie światowej. Ta cezura czasowa dotyczy historii ogólnej i dziejów poszczególnych miejscowości. Nie obejmuje zapisów odnoszących…

Czytaj więcej Czytaj więcej

DEMBOWSCY w Koziminach i Lipie

DEMBOWSCY w Koziminach i Lipie

Dembowscy osiedleni w XIX w. na północnym Mazowszu, a wywodzący się z ziemi kujawskiej są przykładem typowego ziemiaństwa, którzy tu posiadali swoje majątki, kupowali je, sprzedawali i dziedziczyli. Wielu z nich zapisało się chlubnie w działalności gospodarczej, społecznej i kulturalnej, nie tylko lokalnie, ale i w skali ogólnopolskiej. Jednym z nich był Wiktor Dembowski. Trudno mu przypisać większe inicjatywy społeczne czy kulturalne, ale sprawdził się jako gospodarz i był chyba ciekawym przedstawicielem swojej klasy. Wiktor Anastazy Dembowski urodził się w…

Czytaj więcej Czytaj więcej

Zygmunt i Franciszka KAMIŃSCY

Zygmunt i Franciszka KAMIŃSCY

Zygmunt Kamiński urodził się 24 marca 1905 r. w Ciechanowie jako jeden z czterech synów Konstantego (1862-1928)  i Bronisławy z Chmielińskich. W akcie chrztu Zygmunta jego ojciec był określony jako właściciel domu, ale rzeczywiście pracował  jako ekonom majątku ziemskiego Gogolewskich w Gogolach Wielkich, później Sędzimirów w Ślubowie i cukrowni w Szczurzynie. Młody Zygmunt uczył się w Ciechanowie. Życzeniem rodziców było skierować go na drogę duchowną. W tym celu ojciec zabrał 14-letniego syna z wizytą do Warszawy, do spokrewnionego z rodziną…

Czytaj więcej Czytaj więcej