O blogu

O blogu

Historią lokalną, czy szerzej – regionalną, interesowałam się od zawsze, a przynajmniej od siódmej klasy szkoły podstawowej. Stała lektura prasy lokalnej, ciechanowskich wydawnictw, a przede wszystkim praca bibliotekarki, sprzyjała poznawaniu dziejów Ciechanowa i północnego Mazowsza. Z wykształcenia jestem bibliotekoznawcą i miałam to szczęście, że tuż po studiach trafiłam do działu regionalnego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie, gdzie przez niemal 40 lat zajmowałam się przede wszystkim tworzeniem bibliografii, najpierw województwa ciechanowskiego (ukazało się drukiem 6 tomów „Bibliografii województwa ciechanowskiego” za lata 1975-1998), później regionu ciechanowskiego. Upowszechnianie zdobytej wiedzy dawało mi zawsze wiele zadowolenia i to zarówno w czasie indywidualnych kontaktów z czytelnikami, jak też w czasie różnego typu spotkań organizowanych w bibliotece (cykl „Z Bibliotecznej Półki’, „Interesuje nas… genealogia” czy „Spacerkiem po Ciechanowie”). Do tego doszły artykuły w prasie regionalnej, w końcu publikacje książkowe: Szulmierz i okolice (2007), Cyprysińscy na Mazowszu (2010), Krasiniana w zbiorach Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie (2012), wspomnienia Jerzego Hieronima Olszewskiego Tak to zapamiętałem (2015), Historia gminy Regimin (2017).

Po latach pracy i kontaktów z czytelnikami, proponuję Państwu nową formę dzielenia się swoją wiedzą. To właśnie blog „Ciechanowskie notatki”, w którym mam zamiar zamieszczać artykuły poświęcone historii Ciechanowa i ziemi ciechanowskiej, biogramy mieszkańców północnego Mazowsza, wszelkie wyszperane ciekawostki. Korzystam z różnych opracowań historycznych, źródeł archiwalnych, dokumentów niepublikowanych, relacji mieszkańców, rzadziej opieram się na własnej pamięci.  Liczę na Państwa współpracę – sprostowania, uzupełnienia, fotografie itp., słowem wspólne upowszechnianie lokalnej wiedzy historycznej.

Barbara Bielasta

Kontakt: barbarabielasta@gmail.com

2 thoughts on “O blogu

  1. Szanowna Pani
    Właśnie znalazłem ten blog w czeluściach Internetu i jestem pod wielkim wrażeniem. Z wielką przyjemnością czytam o historii mojego miasta i okolic. Gratuluję pomysłu i realizacji bloga oraz liczę na więcej. 🙂
    Pozdrawiam serdecznie

  2. Witam, interesuję się Historią Ciechanowa, Moja rodzina została po raz pierwszy odnotowana w 1805 roku, Jakub Skorupowski, moi przodkowie byli tokarkami i właścicielami ziemskimi. Mój 2 pradziadek Jan Franciszek Skorupowski zmarł w 1920 roku, rodzina mieszkała przy ul. Pułtuskiej. Nie mówię po polsku, mam nadzieję, że mnie rozumiecie. Z pozdrowieniami, Steven S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WC Captcha 6 + = 15