Ulica POLNA
Ulica Polna jest wąską, nieutwardzoną uliczką łączącą ulicę Witosa z Armii Krajowej. Położona jest między posesją przy Witosa 39 a 41 i kończy się obok parkingu przy supermarkecie Carrefour. Nie ma połączenia z ul. Armii Krajowej. Jej przedłużeniem za tą ulicą na wschód jest ulica Harcerska.
Uliczka powstała najprawdopodobniej po wojnie lub tuż przed wojną i była znacznie dłuższa niż obecnie. Prowadziła „w pole”, stąd jej nazwa. Być może na jej wytyczenie została zajęta część działki Rożniewskich, położonej przy dawnej Zagumiennej nr 111, bo na planie Ciechanowa z 1928 r. nie jest zaznaczona. Ciągnęła się daleko na wschód, przecinała polną drogę wiodącą od ulicy Pułtuskiej, biegnącą w kierunku południowo-wschodnim do tzw. dołów (obecnie osiedle Jeziorko). Przy ówczesnej Polnej, po jej lewej stronie znajdowało się około 10 niewielkich posesji (1).
Działka przy Polnej 3 była zamieszkała przez rodzinę Kamińskich – ciechanowskich fryzjerów. W latach 90. XX w. – zmieniła właścicieli.
Posesja nr 5 prawdopodobnie od czasu jej wyodrębnienia należy do rodziny Koperskich. Senior rodziny był strycharzem, pracował w cegielni przy ul Rzeczkowskiej, a po 1945 r. w cegielni Gostków. Obecnie, podzielony dom zajmują ich spadkobiercy.
Niewielka działka nr 7 należała do rodziny Króliczaków. Króliczak był podoficerem zawodowym w byłym 3. Berlińskim Pułku Piechoty. Od dłuższego czasu w domu mieszkają lokatorzy.
Istniała jeszcze posesja nr 9, na której mieszkała Kosobudzka z córką i wnuczką. Nie istnieje co najmniej od 35 lat. Podobny los spotkał następne domy. Pod nr 11 mieszkał Podgórski z rodziną, a pod nr 13 – Pątkowski z rodziną. Ich domy, o konstrukcji drewniano-ceglanej z niewielkimi budyneczkami gospodarczymi, dziś sytuowane na terenie ulicy Armii Krajowej i po jej lewej stronie, zostały rozebrane w latach 70. XX w. (2).
Obecnie zabudowę ulicy Polnej stanowią dalej 3 zamieszkałe oficyny oznaczone numerami Polna 3, 5 i 7, stojące po jej północnej stronie. Pozostały wolny teren po jej obu stronach zajmują przenośne, blaszane garaże i pozostałości drewnianych komórek.
Przypisy:
(1) [Ciechanów: plan miasta] / zdjęto podług stanu 1947 r., 1:1000. – [ok.1960], ark. 28
(2) Piotrowski A.: Spacer po starym Ciechanowie – ul. Zagumienna […], 2016 [mps w zbiorach aut.]
3 thoughts on “Ulica POLNA”
A ja czekam na opis i historię ulicy Sienkiewicza, gdzie stoi dom mojej rodziny i między innymi mojej prababci Marianny Lubelskiej i Józefa Lubelskiego Ułana 11 Pułku Ułanów Legionowych. Pani blog od razu biorę do obserwowanych <3
Witam! Jak na razie mam dużo, ale zbyt rozproszonych informacji o ul. Sienkiewicza, a nie bardzo mogę podeprzeć się jakimiś mapami czy archiwalnymi dokumentami. Potrzebuję też kogoś, kto zna ulicę co najmniej od wojny, a może pamięta coś wcześniejszego. Chciałabym z taką osobą współpracować, wysłuchać. To dotyczy także innych ulic. A może ktoś posiada stare fotografie Ciechanowa? Zapraszam do współpracy. „Spacerki” to w dużej mierze wynik takich relacji. Może na początek opis mieszkańców i posesji Pani rodziny? Zachęcam do opisu. Mój e-mail w zakładce „O blogu”. BB
Pierwotnie ulica nazywała się Zagumienna i zaczynała się od numeru posesji rodziny Rożniewskich, a następnie dodawano numer kolejnych domów i tak na przykładzie – Rodzina Olszewskich, Kamińskich nr. 111/1, Koperskich nr. 111/2, Króliczaków 111/3, Kosobudzkich nr. 111/4 itd. Pod koniec lat 60 ulica zmieniła nazwę na Polną i otrzymała nową numerację .