PLAC KOŚCIUSZKI cz.14 (ostatnia). Pierzeja północna – nr 14
Kościuszki 14
Ostatni budynek na placu Kościuszki, dotykający od zachodu budynku nr 13, a od północy kamienicy przy ul. Warszawskiej 66 stał tu zapewne od początków XX w. albo i wcześniej. Fasada tego parterowego, nakrytego dwuspadowym dachem domu znajdowała się w jednej linii z kamienicą przy Warszawskiej. Budynek został rozebrany zapewne w czasie II wojny światowej, gdyż widnieje jeszcze na fotografii z 1938 r., natomiast na zdjęciu domu przy pl. Kościuszki 13 z okresu okupacji widać tam pusty plac. – Po wojnie był tam niewielki skwerek – twierdzi Andrzej Piotrowski (1).
Około 1962 r. stanął tu półokrągły, piętrowy budynek „ZURT” [zakład usług radiowo-telewizyjnych, przyp. BB] i przez długie lata pełnił pierwotną funkcję. Na dole był sklep ze sprzętem, a na górze zakład naprawy odbiorników radiowych i telewizorów.
‒ W latach 60., gdy telewizja była w powijakach, to cała nasza banda z pl. Kościuszki ‒ wspominał Jan Rzepliński – sterczała z nosami przy szybie tego sklepu. Wystawiali tam telewizor i myśmy oglądali to, co nadawali, np. wyścig pokoju (2). Po kilku latach budynek zrobił się za ciasny, klienci narzekali na brak windy i długie terminy naprawy sprzętu, czasami wręcz niefachowe (3). Z czasem parter przeznaczono na sklep odzieżowo-tekstylny, później podzielono na dwa mniejsze lokale handlowo-usługowe.
Wiosną 2018 r. lokal z lewej strony od wielu lat zajmuje salon firmowy sieci telefonii komórkowej T-Mobile Polska S.A.(wcześniej „Era”), a z prawej – od niedawna – sklep piekarniczy „Oskroba”. Na górze mieści się biuro terenowe firmy „Transast” z Płońska, zajmujące się dystrybucją technologii poprawiających energooszczędność budynków.
Przypisy:
(1) Relacja Andrzeja Piotrowskiego na spotkaniu „Spacerkiem po Ciechanowie – plac Kościuszki” w Czytelni Regionalnej, 9 IX 2015 r. (nagranie w zbiorach PBP)
(2) Relacja Jana Rzeplińskiego na spotkaniu „Spacerkiem po Ciechanowie – plac Kościuszki” w Czytelni Regionalnej, 9 IX 2015 r. (nagranie w zbiorach PBP)
(3) (Jur): Ciasnota uniemożliwia lepszy poziom usług ZURT. – Trybuna Mazowiecka (wyd. ciech), 1971, nr 15, s. 4; (Jur): Kiedy skończą się powody do narzekania na ciechanowski ZURT? – Trybuna Mazowiecka (wyd. ciech), 1971, nr 42, s.4
Jedna odpowiedź na “PLAC KOŚCIUSZKI cz.14 (ostatnia). Pierzeja północna – nr 14”
Szkoda tego budynku. Teraz, gdy się na niego patrzy to oczy bolą. Widać, że gdyby usunąć reklamy, wymienić szyby i odświeżyć elewację to były to ciekawy przykład architektury modernistycznej.